You are here

Texas Water 2018

April 23, 2018 to April 26, 2018

Here's a comprehensive list of all of our Texas Water 2018 Presentations.

Tuesday, April 24

Title: Feeling Exposed? How Arlington Water Utilities is Utilizing Geomorphology to Protect Sanitary Sewer Mains from Creek Erosion - Part 2
Time: 3:30-4 p.m. Tuesday, April 24
Presenters: Robb Otey, Keith Byrne and the City of Arlington
Track: Watershed Management/Stormwater

Title: Village Creek's Sludge Thickening Improvements - A Responsible Reuse of Existing Infrastructures
Time: 3:30-4 p.m. Tuesday, April 24
Presenters: Chad Simmons and the City of Fort Worth
Track: Biosolids

Title: Chlorine Dioxide and Biosolids Odor Form Potential: A Pilot Study
Time: 4:30-5 p.m. Tuesday, April 24
Presenters: Jason Crawley, Chad Simmons and Trinity River Authority
Track: Biosolids

Title: Nominal Electrical Room Cooling Capacities that are Actually Sensible
Time: 4:30-5 p.m. Tuesday, April 24
Presenters: Nick Prisco
Track: Electrical/I&C
 

April 25

Title: Professional Ethics for Engineers
Time: 9:30-11 a.m. Wednesday, April 25
Presenters: Bob Pence and Gina Smith

Title: EPA Consent Decree – Taming the Condition Monster
Time: 10:30-11 a.m. Wednesday, April 25
Presenters: Erin Mills, David Bennett, Steven Rhodes and San Antonio Water System
Track: Utility Management

Title: Sewer Superhighway: Fast Track for Large Diameter Consent Decree Pipeline
Time: 11-11:30 a.m. Wednesday, April 25
Presenters: David Bennett and Kimley-Horn
Track: Wastewater Collection

Title: Shrinking the Difference Between the Storms We Design for and the Storms We Get
Time: 11:30 a.m. – noon Wednesday, April 25
Presenters: Jessica Brown, Mazen Kawasmi and Trinity River Authority
Track: Wastewater Collection

Title: Pump It Up: Vertical or Horizontal Pump Station
Time: 11:30 a.m. – noon Wednesday, April 25
Presenters: Amanda Powers, Sam Meisner
Track: Young Professionals

Title: Innovative Approach to Calculate I/I for SSES Study: City of Austin Case Study
Time: 1:45-2:15 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Jessica Brown, Mazen Kawasmi and Austin Water
Track: Young Professionals

Title: Case Study on TDS and Indirect Potable Reuse: Using TDS Mass Balances to Determine Surface Water Augmentation Limitations
Time: 2:15-2:45 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: David Jackson, Nick Landes and the City of Cleburne
Track: Water Reuse

Title: Keeping Pace to Win the Race: Route Development for a Large Diameter Water Transmission Main in Fast Developing City
Time: 2:15-2:45 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Daniel Stoutenburg, Olivia Kerss and the City of Fort Worth
Track: Water Distribution

Title: Under Pressure: Water Restrictions, Irrigation Demands, and the 5-Billion Dollar Development
Time: 2:45-3:15 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Steven Rhodes, Clayton Barnard and the City of Frisco
Track: Water Reuse

Title: Bridging the Gap: Galveston Causeway 8,500 LF Aerial Water Line
Time: 4-4:30 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Jared Barber, Alan Hutson, James Johnson and the City of Galveston
Track: Water Distribution

Title: A Master Plan for Everyone – How a Small City is Working with Developers to Provide Regional Wastewater Infrastructure
Time: 4:30-5 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Kendall Ryan, Ishita Rahman and the City of Manvel
Track: Young Professionals

Title: Design and Construction Best Practices for Utility Pipelines Near Dams
Time: 4:30-5 p.m. Wednesday, April 25
Presenters: Anne Hoskins, Grady Hillhouse
Track: Safety and Security

Title: NBU Capital Improvement Program - $10M to $250M in 5 Years Flat
Time: 4:30-5 p.m. Wednesday, April 25
Presenter: Drew Hardin and New Braunfels Utilities
Track: Utility Management

April 26

Title: How to Make the Most of Your CIP: Using a Risk Based Approach for Prioritizing Water Treatment Plant Renewal
Time: 8:30-9 a.m. Thursday, April 26
Presenters: Chad Simmons and NTMWD
Track: Asset Management

Title: An Overview of the Technically Based Local Limits Development Process to Protect POTWS- Part I
Time: 9:30-10 a.m. Thursday, April 26
Presenters: Murali Erat and TCEQ
Track: Pretreatment

Title: An Overview of the Technically Based Local Limits Development Process to Protect POTWS- Part II
Time: 10:30-11 a.m. Thursday, April 26
Presenters: Murali Erat and TCEQ
Track: Pretreatment

Title: Effectiveness of Watering Restrictions During Drought and Non-Drought Periods for SAWS and NTMWD
Time: 10:30-11 a.m. Thursday, April 26
Presenters: Jeremy Rice, SAWS and NTMWD

Title: Wastewater Collection System Condition Assessment: Putting It All Together
Time: 10:30-11 a.m. Thursday, April 26
Presenters: Jessica Brown, Mazen Kawasmi and NTMWD
Track: Asset Management